Harley-Davidson Street™ 500

Harley-Davidson Street™ 500

From the liquid-cooled Revolution X® engine and confidence-inspiring optional ABS brakes to the nimble chassis and dialled-in suspension, the Harley-Davidson Street® 500 is built specifically for city streets.
Available at selected H-D dealerships. Please contact your local H-D dealer to check.
| Length | 2,215 mm |
| Seat Height | 720 mm |
| Fuel Capacity | 13.1 l |
| Dry weight | 223 kg |
| Engine | Liquid-cooled, Revolution X V-Twin |
| Displacement | 494 cc |
| Engine Torque | 41 Nm |
| Transmission | 6-Speed constant mesh spur gear |
| Wheels | Black, 7-Spoke Cast Aluminum |
| Tyres Front | 100/80 R17 |
| Tyres Rear | 140/75 R15 |
| Colour Options | Vivid Black Olive Gold Electric Blue Bonneville Salt Pearl Vivid Black Deluxe Wicked Red Deluxe Bonneville Salt Pearl Deluxe |