Electra Glide® Ultra Classic®


Since 1965, the Electra Glide® name has been the choice of riders who want the essential touring machine. You get the passing power of the new Milwaukee-Eight® 107 engine, responsive front and rear suspension, powerful Reflex™ linked Brembo® brakes with standard ABS, a powerful LED headlight and spot lamps. There’s a two-up seat with a deep bucket and narrow neck to provide rider back support and a wide passenger area with back and armrests for comfort on longer rides.
| Length | 2,600 mm |
| Seat Height | 740 mm |
| Fuel Capacity | 22.7 l |
| Dry weight | 398 kg |
| Engine | Milwaukee-Eight 107 |
| Displacement | 1,746 cc |
| Engine Torque | 151 Nm |
| Transmission | 6-Speed Cruise Drive® |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Tires Front | BW 130/80B17 65H |
| Tires Rear | BW 180/65B16 81H |
| Color Options | Vivid Black Black Tempest Silver Fortune Electric Blue / Silver Fortune Silver Fortune / Sumatra Brown Twisted Cherry / Silver Fortune |