Iron 1200™


Dark Custom style. Corner-cranking performance. The blacked-out, stripped down look makes a bold understatement. The nimble handling, trademark rumble, and 70s retro-vibe tank put an exclamation point on it.
Iron 1200™ Motorcycle Features:
| Length | 2,200 mm |
| Seat Height | 735 mm |
| Fuel Capacity | 12.5 l |
| Dry weight | 251 kg |
| Engine | Air-cooled, Evolution® |
| Displacement | 1,202 cc |
| Engine Torque | 99 Nm |
| Transmission | 5-speed |
| Wheels | Black, Split 9-Spoke Cast Aluminum |
| Tires Front | 100/90B19 57H |
| Tires Rear | 150/80B16 77H |
| Color Options | Vivid Black, Twisted Cherry and Billiard White |