Road King® Classic


The Road King® is where stripped-down, nostalgic style meets the performance and versatility of a modern Harley-Davidson® Touring machine. The Hiawatha headlamp and nacelle were born in the ‘60s, when chrome ruled the streets. The Milwaukee-Eight® 107 engine, Showa® dual-bending valve front suspension and rear emulsion shocks provide modern power and ride. Cast aluminium Impeller wheels and one-touch opening saddlebags are enhanced by whitewall tyres and weatherproof leather bound saddlebags and seat cover.
| Length | 2,420 mm |
| Seat Height | 715 mm |
| Fuel Capacity | 22.7 l |
| Dry weight | 362 kg |
| Engine | Milwaukee-Eight 107 |
| Displacement | 1,745 cc |
| Engine Torque | 150 Nm |
| Transmission | 6-Speed Cruise Drive® |
| Wheels | Chrome Steel Laced w/ Custom Whitewall Tires |
| Tyres Front | MT90B16 72H |
| Tyres Rear | 180/65B16 81H |
| Colour Options | Vivid Black Twisted Cherry Electric Blue / Silver Fortune Silver Fortune / Sumatra Brown Olive Gold / Black Tempest HC Shattered Flake |