Fat Bob®


The all-new Fat Bob® is 15kg lighter with Tarmac-eating traction delivered by Milwaukee-Eight® engine power. Updated suspension and the reinvented Softail® frame smooths out the ride and provides agile cornering. Also new is a 2-1-2 upswept exhaust and never-seen-before asymmetrical tank graphic, inverted forks and fat tyres with an aggressive tread pattern. Available in 107 and 114 engine displacements.
NEW FOR 2018
| Length | 2,340 mm |
| Seat Height | 710 mm |
| Fuel Capacity | 13.6 l |
| Dry weight | 296 kg |
| Engine | Milwaukee-Eight® 107 |
| Displacement | 1,746 cc |
| Engine Torque | 145 Nm |
| Transmission | 6-Speed Cruise Drive® |
| Wheels | Denim black, Structure cast aluminum with laser etched graphics |
| Tyres Front | 150/80-16,71H,BW |
| Tyres Rear | 180/70B16,77H,BW |
| Colour Options | Black Denim Red Iron Denim Bonneville Salt Denim |