Deluxe


The look of the Softail® Deluxe has always been deluxe. Now, underneath the bright chrome is a seriously modern machine. It’s a combination of vintage style and modern know-how with everything a rider expects that technology can deliver. The Deluxe is 17kg lighter with easier handling, massive power and acceleration from the Milwaukee-Eight® 107 V-Twin engine, and all-day comfort from the comfortable new seat and pullback handlebars.
| 全長 | 2,415 mm |
| シート高 | 680 mm |
| フュエルタンク容量(L) | 18.9 l |
| 車両重量 | 303 kg |
| エンジン型式 | Milwaukee-Eight® 107 |
| 排気量 | 1,745 cc |
| 最大トルク(Nm) | 145 Nm |
| 送信 | 6-Speed Cruise Drive® |
| ホイール | Chrome Steel Laced |
| フロントタイヤ | MT90B16 72H |
| リアタイヤ | MU85B16 77H |
| カラーオプション | Vivid Black Twisted Cherry Electric Blue Silver Fortune / Sumatra Brown Wicked Red / Twisted Cherry |