Tri Glide™ Ultra

Tri Glide™ Ultra

The Tri Glide® Ultra motorcycle is everything you love about H-D® touring, only on three wheels. You get every feature, starting with the power of its Twin-Cooled™ Milwaukee-Eight® 107 engine. Other touring features include a four-speaker, premium BOOM!™ Box 6.5GT Infotainment System with GPS and colour touchscreen, electronic cruise control and 6.8 cubic feet of storage space.
| 全長 | 2,670 mm |
| シート高 | 735 mm |
| フュエルタンク容量(L) | 22.7 l |
| 車両重量 | 546 kg |
| エンジン型式 | Twin-Cooled Milwaukee-Eight 107 |
| 排気量 | 1,745 cc |
| 最大トルク(Nm) | 151 Nm |
| 送信 | 6-Speed Cruise Drive® |
| ホイール | Black, 7-Spoke Cast Aluminum |
| フロントタイヤ | MT90B16 72H |
| リアタイヤ | P205/65R15 92T |
| カラーオプション | Vivid Black Black Tempest Silver Fortune / Sumatra Brown Wicked Red / Twisted Cherry Twisted Cherry / Silver Fortune |