Ultra Limited


A Touring motorcycle that has it all. From the powerful Twin-Cooled™ Milwaukee-Eight®107 engine right down to the heated hand grips. The unmistakable Batwing fairing and split-stream air vent mean optimal airflow and reduced head buffeting. Premium BOOM!™ Box 6.5GT touchscreen infotainment and navigation allow rider and passenger to ride to any soundtrack they choose. Electronic cruise control, Reflex™ linked Brembo® brakes with ABS, responsive front and rear suspension, a premium Tour-Pak® luggage carrier that can house both rider and passenger helmets, and one-touch saddlebags all come standard.
| 全長 | 2,600 mm |
| シート高 | 740 mm |
| フュエルタンク容量(L) | 22.7 l |
| 車両重量 | 398 kg |
| エンジン型式 | Twin-Cooled Milwaukee-Eight 107 |
| 排気量 | 1,745 cc |
| 最大トルク(Nm) | 152 Nm |
| 送信 | 6-Speed Cruise Drive® |
| ホイール | Contrast Chrome Impeller Cast Aluminum |
| フロントタイヤ | BW 130/80B17 65H |
| リアタイヤ | BW 180/65B16 81H |
| カラーオプション | Vivid Black Twisted Cherry Silver Fortune / Black Tempest Silver Fortune / Sumatra Brown Olive Gold / Black Tempest Wicked Red / Twisted Cherry Industrial Gray Denim / Black Denim |