CVO™ Limited


The CVO Limited offers best-in-class power, BOOM!™ Box 6.5 GT infotainment, show-stopping paint and premium comfort. It is powered by the refined Twin-Cooled™ Milwaukee-Eight® 117 engine, with handling enhanced by dual bending valve front suspension and emulsion rear suspension with hand-adjustable preload. Equipment includes a colour-matched split-stream air vent, and Tour-Pak® carrier LED bezel, LED indicators and LED lighting surround. You also get a custom seat cover, insert and stitching you can’t get anywhere else, as well as a pair of wireless headsets, an integrated security system with a power-locking fob. It’s all here, right down to a system that monitors the pressure in your tires.
NEW FOR 2018
| 全長 | 2,600 mm |
| シート高 | 760 mm |
| フュエルタンク容量(L) | 22.7 l |
| 車両重量 | 411 kg |
| エンジン型式 | Twin-Cooled Milwaukee-Eight 117 |
| 排気量 | 1,923 cc |
| 最大トルク(Nm) | 167 Nm |
| 送信 | 6-speed Cruise Drive® |
| ホイール | Gloss Black and Contrast Chrome Slicer |
| フロントタイヤ | BW 130/80B17 65H |
| リアタイヤ | BW 180/65B16 81H |
| カラーオプション | Burgundy Cherry Sunglo Fade Black Earth Fade |