Street Glide®


Street Glide® has the original stripped-down hot-rod look that is often copied but has never been equalled. The Milwaukee-Eight® 107 engine backs up the look with massive torque. The ride is unmatched as well, thanks to the fully adjustable rear suspension and responsive front suspension and Reflex™ linked Brembo® brakes. You also get a BOOM!™ Box 4.3 radio that puts out 25 watts per channel.
| 全長 | 2,450 mm |
| シート高 | 695 mm |
| フュエルタンク容量(L) | 22.7 l |
| 車両重量 | 361 kg |
| エンジン型式 | Milwaukee-Eight 107 |
| 排気量 | 1,745 cc |
| 最大トルク(Nm) | 126 Nm |
| 送信 | 6-Speed Cruise Drive® |
| ホイール | Enforcer Cast Aluminum |
| フロントタイヤ | BW 130/70B18 63H |
| リアタイヤ | BW 180/65B16 81H |
| カラーオプション | Vivid Black Black Tempest Industrial Gray Denim Wicked Red Electric Blue Silver Fortune HC Shattered Flake HC Chameleon Flake |