CVO™ Street Glide®


This is the pinnacle of the custom touring look taken to the edge and loaded with our most powerful engine and sound system. Powered by the Milwaukee-Eight® 117 engine CVO Street Glide comes with premium paint and wheels, custom controls, colour-matched inner fairing — the list goes on. The wireless headset and 6.5 BOOM!™ Box Infotainment System is the top of the line, and its Stage II speakers are powered by a 300-watt amplifier.
NEW FOR 2018
| 全長 | 2,435 mm |
| シート高 | 695 mm |
| フュエルタンク容量(L) | 22.7 l |
| 車両重量 | 382 kg |
| エンジン型式 | Milwaukee-Eight 117 |
| 排気量 | 1,923 cc |
| 最大トルク(Nm) | 165 Nm |
| 送信 | 6-Speed Cruise Drive® |
| ホイール | Gloss Black and Contrast Chrome Talon |
| フロントタイヤ | 130/60B19 61H |
| リアタイヤ | 180/55B18 80H |
| カラーオプション | Dark Alloy / Black Denim Orange Lava / Black |