Freewheeler™

Freewheeler™

The Freewheeler® model puts stripped-down custom style into an easy handling frame that lets you roll with the confidence three wheels gives to a rider. You get classic cruiser lines and styling details, like bobtail rear fenders, slash cut pipes, a chrome headlight nacelle, 12-inch mini-ape hangers and Enforcer aluminium wheels. You also get enough cargo space to hold two full-face helmets plus your extra gear. The acceleration is instant, thanks to the low-end torque of the Milwaukee-Eight® 107 engine. And the 49mm front forks and adjustable rear suspension make the ride smooth.
| 全長 | 2,615 mm |
| シート高 | 700 mm |
| フュエルタンク容量(L) | 22.7 l |
| 車両重量 | 492 kg |
| エンジン型式 | Milwaukee-Eight 107 |
| 排気量 | 1,745 cc |
| 最大トルク(Nm) | 147 Nm |
| 送信 | 6-Speed Cruise Drive® |
| ホイール | Enforcer Cast Aluminum |
| フロントタイヤ | MT 130/60B19 M/C 61H |
| リアタイヤ | P205/65R15 |
| カラーオプション | Vivid Black Industrial Gray Denim Wicked Red Electric Blue |