Softail Slim®


The idea behind bobbers has always been to strip down and soup up the bike for a more exciting ride. The all-new Softail Slim® takes that idea to the edge. The look is authentic bobber-style done the way only Harley-Davidson can. It’s 17kg lighter than before. It has more power, more lean angle, and redesigned front and rear suspension. So you can put the Milwaukee-Eight® 107 engine to use and have some fun on your favourite twisty roads.
NEW FOR 2018
| 全長 | 2,310 mm |
| シート高 | 660 mm |
| フュエルタンク容量(L) | 18.9 l |
| 車両重量 | 291 kg |
| エンジン型式 | Milwaukee-Eight® 107 |
| 排気量 | 1,745 cc |
| 最大トルク(Nm) | 145 Nm |
| 送信 | 6-Speed Cruise Drive® |
| ホイール | Gloss Black, Steel Laced |
| フロントタイヤ | 130/90B16,53H,BW |
| リアタイヤ | 150/80B1677H,BW |
| カラーオプション | Vivid Black Black Denim Industrial Gray Denim Wicked Red Bonneville Salt Denim |