Road Glide® Ultra


The frame-mounted shark-nose fairing, 13.5-inch windscreen and dual Daymaker™ Reflector LED headlamps give the Road Glide® Ultra model its distinctive appearance. Twin-Cooled™ Milwaukee-Eight® 107 engine power is matched by responsive front and rear suspension, powerful Reflex™ linked Brembo® brakes with ABS. A top-of-the-line 6.5-inch Touchscreen Infotainment System with integrated GPS, a BOOM!™ Box 6.5GT Audio system and a premium Tour‑Pak® luggage carrier with a luggage rack for extra travel essentials all come as standard.
| 全長 | 2,595 mm |
| シート高 | 735 mm |
| フュエルタンク容量(L) | 22.7 l |
| 車両重量 | 408 kg |
| エンジン型式 | Twin-Cooled Milwaukee-Eight 107 |
| 排気量 | 1,745 cc |
| 最大トルク(Nm) | 152 Nm |
| 送信 | 6-Speed Cruise Drive® |
| ホイール | Impeller Cast Aluminum |
| フロントタイヤ | BW 130/80B17 65H |
| リアタイヤ | BW 180/65B16 81H |
| カラーオプション | Vivid Black Industrial Gray Twisted Cherry Electric Blue Silver Fortune / Black Tempest Silver Fortune / Sumatra Brown Wicked Red / Twisted Cherry |