Breakout®


The all-new Breakout® model takes the idea of long, lean, asphalt-devouring muscle to the modern edge. The new smaller tank lets the Milwaukee-Eight® engine stand out. The 240mm rear tire looks like it was born to leave a fat patch on the pavement. The all-new suspension lets you put maximum power to the street. And you’ll feel the difference the 17kg weight reduction makes the instant you twist the throttle. You also get more lean angle and agility than you ever imagined in a bike carrying this much dragster attitude and style. Available in 107 and 114 engine displacements.
NEW FOR 2018
| 全長 | 2,370 mm |
| シート高 | 665 mm |
| フュエルタンク容量(L) | 13.2 l |
| 車両重量 | 294 kg |
| エンジン型式 | Milwaukee-Eight® 107 |
| 排気量 | 1,745 cc |
| 最大トルク(Nm) | 148 Nm |
| 送信 | 6-Speed Cruise Drive® |
| ホイール | Gloss black, Gasser II cast aluminum |
| フロントタイヤ | 130/60B21,63H,BW |
| リアタイヤ | 240/40R18,79V,BW |
| カラーオプション | Vivid Black Black Tempest Twisted Cherry Silver Fortune |