Fat Bob® 114


The all-new Fat Bob® is 15kg lighter with Tarmac-eating traction delivered by Milwaukee-Eight® engine power. Updated suspension and the reinvented Softail® frame smooths out the ride and provides agile cornering. Also new is a 2-1-2 upswept exhaust and never-seen-before asymmetrical tank graphic, inverted forks and fat tires with an aggressive tread pattern. Fat Bob 114 comes with the new Milwaukee-Eight 114 engine.
| 全長 | 2,340 mm |
| シート高 | 710 mm |
| フュエルタンク容量(L) | 13.6 l |
| 車両重量 | 296 kg |
| エンジン型式 | Milwaukee-Eight® 114 |
| 排気量 | 1,868 cc |
| 最大トルク(Nm) | 160 Nm |
| 送信 | 6-Speed Cruise Drive® |
| ホイール | Denim black, Structure cast aluminum with laser etched graphics |
| フロントタイヤ | 150/80-16,71H,BW |
| リアタイヤ | 180/70B16,77H,BW |
| カラーオプション | Vivid Black Industrial Gray Denim |