Low Rider®


The tradition of individualism in the custom chopper era is demonstrated by the Low Rider’s rake on its front end, dual gauges on the tank and ‘70s-inspired graphics. Only it’s built for rolling faster, harder and longer than any Low Rider® motorcycle that ever rolled out of the factory. It’s also lighter with the massive, refined power of the Milwaukee-Eight® 107 engine, and lean angles and suspension that let you carve corners in ways they never imagined back in the day. There’s also just enough modern flash to show the world it belongs to this generation, like cast wheels and LED forward lighting.
NEW FOR 20187
| 全長 | 2,355 mm |
| シート高 | 690 mm |
| フュエルタンク容量(L) | 18.9 l |
| 車両重量 | 287 kg |
| エンジン型式 | Milwaukee-Eight® 107 |
| 排気量 | 1,745 cc |
| 最大トルク(Nm) | 149 Nm |
| 送信 | 6-Speed Cruise Drive® |
| ホイール | Black, machine highlighted, Radiate cast aluminum wheel |
| フロントタイヤ | 110/90B19,62H,BW |
| リアタイヤ | 180/70B16,77H,BW |
| カラーオプション | Vivid Black Wicked Red Electric Blue Bonneville Salt Pearl |