1200 Custom


Sportster® 1200 Custom is the bike for those who put a premium on making a personal statement. Now the attitude gets pushed to a new black-and-chrome edge. The 1200 Evolution® V-Twin engine features black rocker box covers, a new black chrome oval air cleaner cover, and a black-and-chrome timer cover. Set against all that: a chrome shorty dual exhaust. There are blacked-out and chrome details everywhere. And new bold, fast graphics with a racing stripe on the tank.
NEW IN 2018
| 全長 | 2,225 mm |
| シート高 | 725 mm |
| フュエルタンク容量(L) | 17 l |
| 車両重量 | 255 kg |
| エンジン型式 | Air-cooled, Evolution® |
| 排気量 | 1,202 cc |
| 最大トルク(Nm) | 96 Nm |
| 送信 | 5-speed |
| ホイール | Black Steel Laced |
| フロントタイヤ | 130/90B16 73H |
| リアタイヤ | 150/80B16 77H |
| カラーオプション | Black Tempest Sumatra Brown Twisted Cherry Bonneville Salt Pearl Silver Fortune / Black Tempest Industrial Gray Denim / Black Denim |