Deluxe


The look of the Softail® Deluxe has always been deluxe. Now, underneath the bright chrome is a seriously modern machine. It’s a combination of vintage style and modern know-how with everything a rider expects that technology can deliver. The Deluxe is 31lb lighter with easier handling, massive power and acceleration from the Milwaukee-Eight® 107 V-Twin engine, and all-day comfort from the comfortable new seat and pullback handlebars.
| Length | 95.1 in. (2,415 mm) |
| Seat Height | 26.8 in. (680 mm) |
| Fuel Capacity | 5 gal. (18.9 L) |
| Dry weight | 668 lb. (303 kg) |
| Engine | Milwaukee-Eight® 107 |
| Displacement | 107 cu in (1,746 cc) |
| Bore | 3.937 in. (100 mm) |
| Stroke | 4.374 in. (111.1 mm) |
| Engine Torque | 109 ft-lb (148 Nm) |
| Transmission | 6-Speed Cruise Drive® |
| Wheels | Chrome Steel Laced |
| Tires Front | MT90B16 72H |
| Tires Rear | MU85B16 77H |
| Color Options | Vivid Black Twisted Cherry Electric Blue Silver Fortune / Sumatra Brown Wicked Red / Twisted Cherry |