Fat Boy®


The look of the Fat Boy® is more muscular than ever, thanks to all-new solid-disc wheels, and the 240mm rear tyre matched with a 160mm front. But now the Fat Boy® is 29lb lighter and benefits from the extra power of the Milwaukee-Eight® V-Twin engine.
NEW FOR 2018
| Length | 93.3 in. (2,370 mm) |
| Seat Height | 26.6 in. (658 mm) |
| Fuel Capacity | 5 gal. (18.9 L) |
| Dry weight | 670 lb. (304 kg) |
| Engine | Milwaukee-Eight® 107 |
| Displacement | 107 cu in (1,746 cc) |
| Bore | 3.937 in. (100 mm) |
| Stroke | 4.374 in. (111.1 mm) |
| Engine Torque | 109 ft. lb. (148 Nm) |
| Transmission | 6-Speed Cruise Drive® |
| Wheels | Machined, Lakester cast aluminum |
| Tires Front | 160/60R18,70V,BW |
| Tires Rear | 240/40R18,79V,BW |
| Color Options | Vivid Black Black Tempest Industrial Gray Bonneville Salt Pearl Wicked Red / Twisted Cherry |