CVO™ Road Glide


Designed for long days in the saddle, the Milwaukee-Eight® 117-powered CVO Road Glide gets premium paint highlighted by the aggressive look of the shark-nose fairing and a custom 21-inch front wheel. It is loaded with custom details and includes the premium BOOM!™ Box 6.5GT Infotainment System, stage II speakers and a wireless headset, all as standard.
NEW FOR 2018
| Length | 96.9 in. (2,460 mm) |
| Seat Height | 26.8 in. (680 mm) |
| Fuel Capacity | 6.0 gal. (22.7 L) |
| Dry weight (kg) | 849 lb. (385 kg) |
| Engine | Milwaukee-Eight 117 |
| Displacement | 117 cu in (1,923 cc) |
| Bore | 4.075 in. (103.5 mm) |
| Stroke | 4.5 in. (114.3 mm) |
| Engine Torque | 125 ft-lb (169 Nm) |
| Transmission | 6-Speed Cruise Drive® |
| Wheels | Gloss Black and Contrast Chrome Knockout |
| Front | BW 130/60B21 M/C63H |
| Rear | BW 180/55B18 M/C80H |
| Color Options | Black Earth / Vivid Black Orange Lava / Dark Alloy Gunship Gray |