115th Anniversary
Forty-Eight®


The iconic, heavy-hitting, and powerful look of the Forty-Eight with exclusive 115th Anniversary details and hand-applied serialisation.
NEW IN 2018
| Length | 85.2 in. (2,165 mm) |
| Seat Height | 28 in. (710 mm) |
| Fuel Capacity | 2.1 gal. (7.9 L) |
| Dry weight | 545 lb. (247 kg) |
| Engine | Air-cooled, Evolution® |
| Displacement | 73.4 cu. in. (1,202 cc) |
| Bore | 3.5 in. (88.9 mm) |
| Stroke | 3.8 in. (96.8 mm) |
| Engine Torque | 73 ft. lb. (99 Nm) |
| Transmission | 5-speed |
| Wheels | Black, Split 9-Spoke Cast Aluminum with Machined Highlights |
| Tires Front | 130/90B16 73H |
| Tires Rear | 150/80B16 77H |
| Color Options | Legend Blue Denim |